ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2014

Στα πλαίσια του εορτασμού του Πολυτεχνείου η Ε` τάξη  με την βοήθεια της δασκάλας κας Παπακωνσταντίνου Ευθυμίας, ανέλαβε την προετοιμασία και την διοργάνωση της γιορτής. Την προηγούμενη ημέρα γράφτηκαν τα επαναστατικά  συνθήματα και  οι μαθητές στόλισαν τους τοίχους του σχολείου με αυτά.

Την ημέρα της γιορτής ακούστηκαν από την χορωδία τα τραγούδια: «Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο», «Αρνιέμαι», «Όταν σφίγγουν το χέρι» και «Το σφαγείο» του Μίκυ Θεοδωράκη. Ακούστηκαν  ποιήματα από τις μαθήτριες Γελαλή Ηλιάνα, Τέλλιου Γεωργία και Τερπολάρι Μαρίνα. Παίχτηκαν ηχητικά ντοκουμέντα και στιγμιότυπα της εποχής. Στο τέλος παρουσιάστηκε το θεατρικό έργο «Ο μικρός Δικτατορίσκος», ο οποίος φυλάκιζε ανθρώπους και αθώα παιδιά με το που άκουγε την λέξη Δημοκρατία. Πήραν μέρος οι μαθητές:

Αφηγήτριες: Γελαλή Ηλιάνα, Γκουντιλιάνη Ελένη και Γκόγκου Ηλιάνα.

Μικρός Δικτατορίσκος: Πουρνάρας Χρήστος

Λοχαγός: Καρκατσέλας Γιάννης