ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ  ΓΙΟΡΤΑΣΕ

ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η 25η Μαρτίου είναι επέτειος δύο χαιρετισμών, του «χαίρε και χαριτωμένη Μαρία» και του «χαίρε ώ χαίρε λευτεριά». Αυτή τη μέρα γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, τη χαρμόσυνη είδηση που έφερε ο Αρχάγγελος Γαβριήλ, πως η Παναγία θα γεννήσει τον Υιό του Θεού. Τιμούμε όμως, και τους ήρωες της επανάστασης του 1821, που έδωσαν τη ζωή τους ώστε η πατρίδα μας να είναι ελεύθερη.

Στο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσας, οι μαθητές της Ε` και ΣΤ` τίμησαν τους ήρωες του `21 με λαμπρή γιορτή που έγινε στο χώρο του σχολείου την Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014. Οι μαθητές της Ε` τάξης  παρουσίασαν ένα θεατρικό με τίτλο « Το κουφό σχολειό» και οι μαθητές της ΣΤ` με τα δύο σκετς «Ο χορός του Ζαλόγγου» και «Ο Παπαφλέσσας» μας έδωσαν τα μηνύματα της ημέρας αυτής. Κατά τη διάρκεια της γιορτής, ακούστηκαν τραγούδια από τη χορωδία που είχε διδάξει η εκπαιδευτικός  κα Καραμούστου Γεωργία. Υπεύθυνοι της γιορτής ήταν οι δάσκαλοι, κος Καρβέλης Βασίλειος (Στ` τάξη) και Νικολακούλης Γεώργιος (Ε` τάξη) . Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο πρόεδρος της κοινότητας κος Μιχαλές Χρήστος,   ο πάτερ Αθανάσιος,  αντιπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων αλλά και πλήθος γονέων που χειροκρότησαν τους μικρούς μαθητές μας.