ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΠΩΣ ΓΙΟΡΤΑΣΑΜΕ ΤΗΝ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΣΤΟ ΣΧΟΛEIΟ ΜΑΣ

Τις τελευταίες 10 ημέρες η Γ` τάξη  όπως και η Δ` τάξη του σχολείου μας κάναμε πρόβες για τη γιορτή της  28ης Οκτωβρίου 1940.

Η γιορτή έγινε στις 25 Οκτωβρίου στο σχολείο μας που στολίστηκε με σημαιάκια και ζωγραφιές και την παρακολούθησαν δάσκαλοι, μαθητές και γονείς. Ήρθε όμως και ο πρόεδρος του χωριού μας κος Μιχαλές Χρήστος.

Η γιορτή μας ξεκίνησε στις 9:30 το πρωί . Πρώτα μίλησε για τη σημασία της ημέρας η διευθύντριά μας κα Ελένη. Η χορωδία τραγούδησε τραγούδια όπως « Κορόιδο Μουσολίνι», «Πήραμε τ` Αργυρόκαστρο» ενώ οι μαθητές έπαιξαν μικρά σκετς με πολύ επιτυχία. Η γιορτή μας έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο και πήρε τα καλύτερα σχόλια από όλους τους παρευρισκόμενους.

Ανήμερα της γιορτής έγινε δοξολογία και κατάθεση στεφανιών από τους μαθητές της Στ` τάξης Δίχρη Ιωάννη και Δημήρη Θάνο, στο ηρώο δίπλα στην Εκκλησία του Προφήτη Ηλία. Μετά πραγματοποιήθηκε η μαθητική παρέλαση στην πλατεία του χωριού.

Μαρία Κωτή (Γ` τάξη)