ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ- ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ

3  Απριλίου 2015

Επίσκεψη του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ελασσόνας Χαρίτωνα στο Δ. ΣΧ. Βερδικούσσας

Στο όμορφο ορεινό χωριό της Βερδικούσας βρέθηκε την Παρασκευή 3 Απριλίου ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κ. Χαρίτωνας.
Εκεί στον Ιερό Ενοριακό Ναό του Προφήτου Ηλιού τέλεσε την Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων για τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων του χωριού. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ: http://www.romfea.gr/ektakta-nea-2/31264-2015-04-03-21-46-24

2  Απριλίου 2015

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε η ΙΒΒΥ, Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά, Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, ο οποίος γεννήθηκε στις 2 Απριλίου του 1805, με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ:

ΕΠΕΤΕΙΟΣ

25η Μαρτίου 2015

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΟΡΤΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

21η Μαρτίου 2015

Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού

Με αφορμή την ημέρα αυτή  όλες οι σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης θα  αφιερώσουν την Πέμπτη 19/3 ή την Παρασκευή 20/3/2015 μία ή δύο διδακτικές ώρες  σε δράσεις, συζητήσεις, εκδηλώσεις κατά του ρατσισμού, της ξενοφοβίας και των φυλετικών διακρίσεων. Δείτε το έγγραφο και κάποιους συνδέσμους χρήσιμους.

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2015

ΤΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ

Τι είναι το γαϊτανάκι; Πως χορεύεται; Από που προέρχεται; Δείτε το έγγραφο και διαβάστε για το έθιμο αυτό

30η Ιανουαρίου 2015

Ημέρα Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών

Το σχολείο μας θα τιμήσει την εορτή των 3 Ιεραρχών με εκκλησιασμό  στον Ιερό Ναό του Προφήτη Ηλία. Θα  συμμετέχουν μαθητές και δάσκαλοι. Τον πανηγυρικό λόγο θα εκφωνήσει η δασκάλα της Δ` τάξης κα Αγγελέτου Χαρά.

Ποιοι ήταν οι 3 Ιεράρχες; Δείτε το σχετικό κείμενο και διαβάστε τα μηνύματα που έχουν ισχύ ως σήμερα

20η Ιανουαρίου  2015

Ημέρα δράσης και ενημέρωσης Υγιεινής χεριών

Tο ΥΠΑΙΘ, σε συνεργασία με την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας προτείνει για το σχολικό έτος 2014-15 την 20η Ιανουαρίου 2015 ως ημέρα δράσεων και ενημέρωσης όλων των μαθητών των δημοτικών σχολείων της χώρας, σχετικά με την Υγιεινή των χεριών. Σχετικές οδηγίες που αφορούν στην Υγιεινή των χεριών δίνονται στο παρακάτω έγγραφο..