ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

Τη Δευτέρα 12 Μαΐου 2014 επισκέφτηκε το Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσας η νοσηλεύτρια-εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του παραρτήματος Λάρισας κα Γιώτσα Χριστίνα η οποία μίλησε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τις πρώτες βοήθειες σε ατυχήματα που μπορούν να συμβούν  τόσο στο σχολείο όσο και στην καθημερινή μας ζωή. Η παρουσίαση εξέγειρε το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά και φαίνεται να αποκόμισαν πολλές χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την αντιμετώπιση μικροατυχημάτων. Η διευθύντρια κα Μπακάλμπαση Ελένη ευχαριστεί την κα Γιώτσα για την άμεση ανταπόκριση της στην πρόσκληση για την συγκεκριμένη ομιλία πράγμα που αποδεικνύει το αναπτυγμένο αίσθημα εθελοντισμού και κοινωνικής προσφοράς του Ερυθρού Σταυρού.