ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

Την Πέμπτη 2 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε  επίσκεψη της Σχολικής Συμβούλου κας Παπαδοπούλου Μαρίας στο σχολείο μας. Η κυρία Σύμβουλος είχε συνεργασία με τη διευθύντρια και τους δασκάλους και παρακολούθησε μαθήματα σε τρεις τάξεις. Μίλησε με τους μικρούς μαθητές και με τους γονείς. Από τις 12:3μμ ως τις 14:00μμ η κα Παπαδοπούλου ανέπτυξε το θέμα : «Οι σχολικές κατ` οίκον εργασίες: Τι προβλέπεται από τη νομοθεσία . Ορισμός πλαισίου συνεργασίας  γονέων εκπαιδευτικών».

Το θέμα της επιμόρφωσης αφορούσε γονείς και εκπαιδευτικούς και βρήκε ανταπόκριση θετική από πολλούς γονείς που ήρθαν και παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την εισήγηση της Σχολικής Συμβούλου. Η κα Παπαδοπούλου πρότεινε να ξαναέρθει στο σχολείο μας για ενημέρωση των γονέων, σε θέμα που οι ίδιοι οι γονείς θα επιλέξουν και θα προτείνουν.