ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ -ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ

Την Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014 ήρθε στο σχολείο μας μετά από πρόσκληση ,  η κα Ερκετζίκη Ασημίνα που είναι ψυχολόγος, για να μιλήσει στους μαθητές για το τι σημαίνει « Αγαπώ τον εαυτό μου- Σέβομαι το φί(ύ)λο μου». Ουσιαστικά αναπτύχτηκε ένας διάλογος και μέσα από ερωτήματα βγήκαν κάποια συμπεράσματα, όπως

-         καθένας μας έχει ένα προσωπικό χώρο

-         όλοι μας οφείλουμε να σεβόμαστε τον προσωπικό χώρο του διπλανού μας

-         κάτι που είναι αστείο για εμάς  μπορεί να μην αποτελεί αστείο για τον διπλανό μας

Οι μαθητές ξεκίνησαν το βιωματικό εργαστήρι ζωγραφίζοντας δύο παιδιά και έγραφαν τι μπορεί να αισθάνονται αυτά τα παιδιά .

Η κα Ερκετζίκη μίλησε όμως και με τους γονείς σχετικά με την «Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση των παιδιών» και εξήγησε τι σημαίνει ακριβώς ο όρος, απάντησε σε ερωτήσεις και μέσα από ένα γόνιμο διάλογο με θέσεις και αντιθέσεις  έφυγαν όλοι με περισσότερες ή και λιγότερες απορίες.

Η δ/ντρια του σχολείου είπε πως θα υπάρξει και συνέχεια του θέματος ώστε να παρουσιαστεί το θέμα από διάφορες σκοπιές και οπτικές.