ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

Εργασίες Ε' Τάξης

Η Μεσογειακή διατροφή έχει στη βάση της τα φρούτα. Πρέπει να καταναλώνουμε φρούτα και λαχανικά της εποχής γιατί όσα είναι εκτός εποχής περιέχουν πολλά χημικά στοιχεία που είναι βλαβερά για την υγεία μας.Το Χειμώνα καταναλώνουμε εσπεριδοειδή και μήλα, τα οποία περιέχουν πολλή βιταμίνη  C , φυλλικό οξύ και φυτικές ίνες.

Την  Άνοιξη και το Καλοκαίρι υπάρχει ποικιλία φρούτων όπως κορόμηλα. Κεράσια, φράουλες, σταφύλια, βερίκοκα, ροδάκινα, ακτινίδια, καρπούζι, πεπόνι κλπ. Όλα τα καλοκαιρινά φρούτα περιέχουν βιταμίνες Α, Β, και C , ιχνοστοιχεία και έχουν αντιοξειδωτική και αντιφλεγμονώδη δράση. Το Φθινόπωρο τα υπέροχα ρόδια με τις αντιγηραντικές ιδιότητες τους βοηθούν στην καταπολέμηση της ακμής και της ξηροδερμίας επίσης τονώνουν το ανοσοποιητικό σύστημα και εμποδίζουν τις νεφρικές βλάβες.

Ένα φρούτο που καταναλώνουμε όλο το χρόνο είναι η μπανάνα. Περιέχει μεγάλη ποσότητα ποτασίου που είναι χρήσιμο για την ισορροπία του οργανισμού σε υγρά. Η μεγάλη ποικιλία φρούτων της χώρας μας, μας δίνει την ευκαιρία να πλουτίσουμε τη διατροφή μας με πολλά απαραίτητα στοιχεία καταναλώνοντας πολλές μερίδες φρούτων την ημέρα. Γι αυτό το λόγο, εμείς τα παιδιά πρέπει να συνηθίσουμε να τρώμε φρούτα καθημερινά. Άλλωστε, ο λαός μας με απλά λόγια λέει: «ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό τον κάνει πέρα».

ΘΑΝΟΣ  ΓΙΑΝΝΗΣ   Ε` ΤΑΞΗ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ Γ ΤΑΞΗΣ

Τα φρούτα λαχταρώ

Κεράσια, πορτοκάλια πολύ τ` αγαπώ,

μα πιο πολύ απ΄ όλα τα μήλα λαχταρώ.

Πράσινα τα φύλλα, καφέ  είν`  ο κορμός

και κόκκινα τα μήλα σα να `ναι πειρασμός .

Εκτός από τα μήλα, αχλάδια προτιμώ

που πράσινα είναι εκείνα σα χλόη σε βουνό.

Αχλάδια , μήλα, πολύ τα αγαπώ

αφού αυτά σου δίνουν υγεία και μυαλό.

Καρκατσέλας Ιωάννης (Γ`  τάξη)

Λαχανικά και φρούτα

Πατατούλες, ντοματούλες