ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

"ΦΤΙΑΧΝΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΣΤΗ ΤΑΞΗ"

Τη Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2014 οι μικροί μαθητές των Α` και Β` τάξεων  υλοποίησαν μια εκ των πολλών δράσεων του προγράμματος Αγωγής Υγείας στο οποίο συμμετέχουν τη φετινή  σχολική χρονιά με τίτλο "Το γάλα και τα προϊόντα του" , η οποία αφορούσε στην παραγωγή γιαουρτιού στη τάξη ή καλύτερα στο σχολείο. Σκοπός της δράσης αυτής είναι να συνηθίσουν οι μαθητές σε ένα υγιεινό τρόπο διατροφής . Σ` αυτό συγκλίνουν κι άλλες δράσεις άλλων προγραμμάτων που εφαρμόζονται φέτος όπως του σχολικού μας κήπου.

Έτσι λοιπόν, οι μαθητές με την πολύτιμη βοήθεια της κυρίας Ζησοπούλου Ελένης (δασκάλας της Β` τάξης) έμαθαν την όλη διαδικασία παραγωγής σπιτικού γιαουρτιού και εύκολα θα παρακινήσουν τους γονείς τους , σε μια περιοχή που το γάλα ρέει άφθονο, να το επαναλάβουν αν βέβαια κάτι τέτοιο δεν γίνεται ήδη στα σπίτια τους. Στο τέλος όλοι ευχαριστήθηκαν  την κατανάλωση του νόστιμου γιαουρτιού.