ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

Οι μικροί μαθητές των Α` και Β` τάξεων  του Δημοτικού Σχολείου Βερδικούσας υλοποίησαν δύο εκ των δράσεων του προγράμματος Αγωγής Υγείας στο οποίο συμμετέχουν τη φετινή  σχολική χρονιά με τίτλο "Το γάλα και τα προϊόντα του".

Η πρώτη  αφορούσε στην παραγωγή γιαουρτιού στη τάξη ή καλύτερα στο σχολείο

Η δεύτερη δράση αφορούσε στην παρασκευή ενός εύκολου και υγιεινού γλυκού, πάντα με τη χρήση γάλατος. Οι μαθητές της Α` τάξης, την Τετάρτη 2 Απριλίου 2014, με τη βοήθεια της δασκάλας τους κας Ψωμαλιά Μαρίας κατασκεύασαν ένα  πεντανόστιμο γλύκισμα με βάση το γάλα. Έβαλαν ποδιές και άσπρα σκουφάκια , όπως οι σεφ, έστρωσαν τα μπισκότα, έφτιαξαν την κρέμα και τη σαντιγύ και έτοιμο το γλυκό.....Στο τέλος όλοι ευχαριστήθηκαν  την κατανάλωση του νόστιμου  γλυκού και ζητούσαν και δεύτερο κομμάτι.

Σκοπός των παραπάνω δράσεων είναι να συνηθίσουν οι μαθητές σε ένα υγιεινό τρόπο διατροφής αλλά και στη βιωματική μάθηση η οποία βοηθά στην καλύτερη αφομοίωση των γνώσεων. Σ` αυτό συγκλίνουν κι άλλες δράσεις άλλων προγραμμάτων που εφαρμόζονται φέτος όπως του σχολικού μας κήπου.