ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

Ο ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ…….

Με τη φροντίδα των μαθητών, των εκπαιδευτικών και της διευθύντριας αλλά και τη σημαντική βοήθεια του γυμναστή κου Λάκη Φάνη ο σχολικός λαχανόκηπος συνεχίζει να παράγει αγνά προϊόντα τα οποία γευόμαστε όλοι μας .

Φέτος, ξεκινήσαμε να πουλάμε την παραγωγή μας στο χωριό και έτσι τα ταμεία των τάξεων αποκτούν ένα μικρό εισόδημα και παράλληλα  οι μαθητές εξασκούνται σε αριθμητικές πράξεις και αναπτύσσουν την ικανότητα επικοινωνίας με τον κοινωνικό περίγυρο.

Φυτέψαμε σπανάκι, πράσα, μαρούλια και περιμένουμε την παραγωγή ντομάτας που λόγω πρώιμων βροχών θα αργήσει να κοκκινίσει. Όλα τα λαχανικά είναι βιολογικά γιατί χρησιμοποιείται μόνο η κοπριά ως λίπασμα που μας έδωσαν γονείς  κτηνοτρόφοι. Τα νέα του κήπου μας θα παρουσιαστούν σε ημερίδα του ΤΕΙ την 1η Νοεμβρίου 2014 , στην οποία ομιλήτρια θα είναι η διευθύντρια του σχολείου .