ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΚΙΣΣΑΒΟΥ–ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΕΓΑΡΟ

Την Παρασκευή 5-12-2014,  το Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας  επισκέφτηκε το ΚΠΕ Ελασσόνας-Κισσάβου και παρακολούθησε την παρουσίαση του προγράμματος με τίτλο «Πόλη και Ενέργεια», αφού πρόγραμμα για τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας πραγματοποιείται φέτος στο σχολείο. Οι μαθητές της Ε` τάξης με την υπεύθυνη δασκάλα κα Παπακωνσταντίνου Ευθυμία πήραν συνέντευξη από τον υπεύθυνο του ΚΠΕ κο  Αναγνωστάκη Σπύρο για τα φωτοβολταϊκά  επειδή  λόγω καιρού δεν μπορούσαν να επισκεφτούν το φωτοβολταϊκό πάρκο στην Τσαριτσάνη. Οι μικρότεροι μαθητές με τη συνοδεία των δασκάλων τους κ.κ. Λιθοξοπούλου Σ. και Ταμπούρα Ε., επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Ελασσόνα και θαύμασαν τα εκθέματά του.

Τέλος, με μεγάλη χαρά μαθητές και εκπαιδευτικοί συναντήθηκαν με το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Χαρίτωνα  στο Μητροπολιτικό  Μέγαρο. Εκεί ο Σεβασμιότατος μίλησε στους μαθητές για το μήνυμα των Χριστουγέννων και απάντησε σε ερωτήσεις τους για διάφορα θέματα. Η μικρή συνέντευξη που έδωσε σε μαθήτρια του σχολείου θα καταγραφεί στην σχολική εφημερίδα που εκδίδεται για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο σχολείο και τιτλοφορείται «Οι Μικροί Ερευνητές». Όλοι έφυγαν με δώρο τα όμορφα λόγια του Μητροπολίτη αλλά και το βιβλίο της Καινής Διαθήκης  που τους χάρισε και ανανέωσαν το ραντεβού τους αυτή τη φορά στο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας το οποίο πρόκειται να επισκεφτεί , όπως υποσχέθηκε, ο ίδιος ο Μητροπολίτης σύντομα.