ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΤΥΡΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

(ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ "ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ   ΤΟΥ")

Οι μικροί μαθητές  των Α` και Β` τάξεων συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους κες Ψωμαλιά Μαρία και Ζησοπούλου Ελένη αλλά και τη διευθύντρια κα Μπακάλμπαση Ελένη επισκέφτηκαν την κτηνοτροφική μονάδα του κου Χρ. Ιγγλέζου όπου και  είχαν την ευκαιρία να δούν τον τρόπο αρμέγματος των προβάτων με θήλαστρα. Πήραν δε και μια μικρή συνέντευξη από την κα Ιγγλέζου Ελένη την οποία θα παρουσιάσουν στην εφημερίδα του Μαρτίου.

Στη συνέχεια  δασκάλες και μαθητές επισκέφτηκαν το τυροκομείο Ιγγλέζου όπου έμαθαν χρήσιμα πράγματα γύρω από την παραγωγή τυριού . Με πολύ υπομονή η κα Θάνου Βάσω απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών οι οποίες θα παρουσιαστούν στην σχολική μας  εφημερίδα. Δοκίμασαν δε και λίγο νιβατό Βερδικούσας ενώ κεράστηκαν και από μια σοκοφρετίτσα.

Η επίσκεψη αυτή ευχαρίστησε τους μαθητές που την εξέλαβαν σαν εκδρομή. Η μετακίνησή τους έγινε με το μικρό λεωφορείο της κοινότητας γι` αυτό ευχαριστούμε τον κο Δίχρη Γεώργιο που μας εξυπηρέτησε.