ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΤΟ ΧΩΡΙΟ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013

Η Παγκόσμια Ημέρα βιβλίου γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας. Οι τάξεις Α, Β και Γ παρακολούθησαν  ταινία  βασισμένη στο παραμύθι «Το έλατο» του Δανού συγγραφέα Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Στις  μεγαλύτερες τάξεις έγινε μια ιστορική αναδρομή στις αφίσες και τα μηνύματα που σχεδιάστηκαν και γράφτηκαν  από το 2013 ως  2004 (χρονιά που αφίσα και μήνυμα παρουσιάστηκαν από την Ελλάδα) . Μαθητές της Ε` τάξης παρουσίασαν τα βιβλία που έχουν διαβάσει και επιμελήθηκαν την αφίσα της σημερινής ημέρας. Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν με κέφι στο διαγωνισμό γνώσεων με έπαθλο ένα σελιδοδείκτη για να μη …χάνουν τη σελίδα του βιβλίου που διαβάζουν.

Τις δράσεις οργάνωσε η δ/ντρια του σχολείου με τη πολύτιμη συνεργασία της δασκάλας της Ε` τάξης κας Κατσουπέρη  Γιολάντας