ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βερδικούσας συνοδευόμενοι από γονείς και εκπαιδευτικούς ξεναγήθηκαν στις αρχαιολογικές περιοχές της όμορφης Αργολίδας το Σάββατο, την Κυριακή και τη Δευτέρα 13, 14 και 15 Απριλίου 2013.

Πρώτη τους στάση το Νάυπλιο όπου είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στα γραφικά δρομάκια, να επισκεφτούν το Βουλευτικό (την πρώτη Βουλή του ελληνικού κράτους), το Κάστρο του Παλαμηδιού,  το Αρχαιολογικό μουσείο, το Λαογραφικό Μουσείο, το Πολεμικό Μουσείο, την Πινακοθήκη αλλά και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη «Ο Παλαμήδης» στην οποία βρίσκεται και το παλιότερο βιβλίο που χρονολογείται από το 1504. Σ` αυτή τη βιβλιοθήκη οι μαθητές χάρισαν 2 βιβλία του σχολείου τους που εκδόθηκε φέτος και παρουσιάστηκε σε ειδική τελετή τον περασμένο Νοέμβριο. Φυσικά, επισκέφτηκαν την εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα  όπου δολοφονήθηκε ο Καποδίστριας αλλά και τη Μητρόπολη με το θρόνο του Όθωνα και το αντίγραφο του Μυστικού Δείπνου του Νταβίντσι (Da VINCI).