ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΗΝ Α` ΤΑΞΗ

ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Την Πέμπτη 14 Μαΐου 2015 μια όμορφη εμπειρία ζήσαμε στο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσσας με πρωταγωνιστές τους μικρούς μαθητές του νηπιαγωγείου και τους μαθητές της Α` τάξης του Δημοτικού Σχολείου. Οι πρώτοι ήρθαν να επισκεφτούν τους δεύτερους στην τάξη στην οποία τα νήπια από το Σεπτέμβριο θα παρακολουθούν μαθήματα. Με την βοήθεια της νηπιαγωγού κας Λέτσιου Μαρίας και της δασκάλας κας Λιθοξοπούλου Σ. οι λιλιπούτειοι μαθητές γνωρίστηκαν, χόρεψαν και τραγούδησαν. Τα νήπια πρόσφεραν μια ζωγραφιά στους μαθητές της πρώτης τάξης και τα πρωτάκια υποσχέθηκαν να επισκεφτούν τα νήπια την ερχόμενη Δευτέρα στο νηπιαγωγείο για να ολοκληρωθεί έτσι ένα σύνολο δράσεων όλης της χρονιάς που είχαν ως στόχο την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο δημοτικό σχολείο και περιελάμβαναν επισκέψεις-εκδρομές-ενημερώσεις.

Για περισσότερα πάνω στο θέμα : ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό μεταβείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: