ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

2o ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ

Το Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας συμμετείχε με τρεις αφίσες στον 4Ο Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό του Ο.ΚΑ.ΝΑ. Λάρισας με θέμα «Όλοι Διαφορετικοί-Όλοι Απαραίτητοι-Όλοι Μαζί». Στο διαγωνισμό αυτόν, η αφίσα των μαθητών Γκουντιλιάνη Ελένης , Πουρνάρα Χρήστου και Ζερδαλή Διονύση κέρδισε το 2ο βραβείο και οι τρεις μαθητές τιμήθηκαν στην ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας την Τρίτη  12- Μαΐου 2015. Συμπαραστάτρια και υπεύθυνη της όλης προσπάθειας η δασκάλα κα Αγγελέτου Χαρά. Το βραβείο - που εκτός από τον έπαινο συμπεριελάμβανε και μια δωροεπιταγή 50 ευρώ για αγορά βιβλίων από το βιβλιοπωλείο ΠΑΙΔΕΙΑ-έδωσε στους τρεις μαθητές ο δάσκαλος και ταμίας του  Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ν. Λάρισας – Ο.ΚΑ.ΝΑ. ο κος Σίμος Βασίλειος. Την όλη εκδήλωση πλαισίωσαν άλλα σχολεία που παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα της διαφορετικότητας είτε με χορογραφίες, είτε με μουσικά σύνολα, ακόμα και με βίντεο. Σε αυτό το πνεύμα η χορωδία του 13ου Δ. Σχ. Λάρισας-φωτογραφία βλέπετε παρακάτω- παρουσίασε δύο πολύ όμορφες συνθέσεις.

Συγχαρητήρια επίσης αξίζουν και στους Γελαλή Ηλ., Τέλιου Γ., Γκόγκου Ηλ., Καρκατσέλα Ι., Πουρνάρα Κων/νο που μπορεί οι αφίσες τους  να μην είχαν την τύχη ενός βραβείου αλλά οι ίδιοι οι μαθητές αποκόμισαν πολύτιμη εμπειρία από την συμμετοχή τους στην διαδικασία  δημιουργίας και προβληματισμού στο θέμα της διαφορετικότητας.

Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΕ