ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

"ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ"
(ΔΡΑΣΗ -ΔΙΑΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ)

Μαγεμένοι από τα θαυμαστά έργα τέχνης του "Χρυσού Αιώνα" που διδαχθήκαμε στο μάθημα της Ιστορίας, παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον και προσήλωση τη βιντεοπροβολή που πραγματοποιήθηκε στην τάξη μας για την κατασκευή του Παρθενώνα στα χρόνια του Περικλή.

Ενθουσιαστήκαμε με τις τρισδιάστατες φωτογραφίες που παρουσίαζαν τα "Kλεμμένα γλυπτά μάρμαρα του Παρθενώνα" όπως φυλάσσονται στο Βρετανικό Μουσείο και ευχηθήκαμε να τα δούμε ξανά στη χώρα μας στη θέση που τους αξίζει, στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Τέλος θελήσαμε κι εμείς να φτιάξουμε το δικό μας Παρθενώνα και τις δικές μας Καρυάτιδες... ζωγραφίζοντας και στολίζοντας τη τάξη μας με τα ξεχωριστά αυτά μνημεία.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ` ΤΑΞΗΣ -

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΕΝΤΖΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΙΚΤΩΡΙΑ