ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ

Την Τρίτη 11-11-2014, το  Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας προσκλήθηκε να συμμετάσχει στην τηλεδιάσκεψη με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» που διοργανώθηκε σε συνεργασία των Υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων, Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη και της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, και στην οποία συμμετείχαν περίπου 600 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Σε αυτή την τηλεδιάσκεψη οι μαθητές της Ε` και ΣΤ` τάξης  παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα διάλεξη σχετικά με το πώς θα προστατευθούν και τι πρέπει να προσέχουν όταν σερφάρουν στο ίντερνετ ακόμα και όταν έχουν λογαριασμό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Στο τέλος της διάλεξης κάποια σχολεία συνδέθηκαν ζωντανά και υπέβαλαν ερωτήματα .