ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΤΟ ΧΩΡΙΟ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Σήμερα 6 Μαρτίου 2013 στο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσας  με αφορμή την ημέρα κατά της Σχολικής βίας και του εκφοβισμού,  πραγματοποιήθηκε μονόωρη συζήτηση με στόχο την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας που εκδηλώνεται μεταξύ των μαθητών.Οι δασκάλες της Α΄ και Β΄ τάξης του  Δ. Σχ. Βερδικούσας, κα Αποστολοπούλου Χαρίκλεια και κα Φαρμάκα Παναγιώτα αντίστοιχα, ανέλαβαν και  παρουσίασαν μία ολιγόλεπτη ταινία, ανέπτυξαν συζήτηση με τους μαθητές με θέματα που αφορούν τη βία, τις αιτίες που την προκαλούν καθώς και τους τρόπους εκδήλωσής της.

Συγχρόνως παρουσίασαν αφίσα με  μηνύματα και συνθήματα κατά της βίας και τέλος δραματοποίησαν μία μικρή ιστορία με πρωταγωνιστές τους μικρούς μαθητές