ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

Την Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014  μαθητές και δάσκαλοι πήγαν στη Λάρισα με σκοπό την επίσκεψη του Αρχαίου Θεάτρου Λάρισας και την παρακολούθηση της παιδικής θεατρικής παράστασης « Ο Μάγος του Οζ» στο Μικρό Θέατρο. Ό καιρός ήταν βροχερός γι` αυτό η ξενάγηση με την αρχαιολόγο κα Τσιάκα του Διαχρονικού Μουσείου Λάρισας στα δύο αρχαία θέατρα της Λάρισας δεν έγινε.

Ωστόσο η θεατρική παράσταση ήταν καταπληκτική και εκεί όλοι διασκέδασαν  και πέρασαν δύο ώρες πολύ ευχάριστες. Λόγω καιρού αναβλήθηκε και η επίσκεψή μας στο γκολφ του Αλκαζάρ αλλά πήγαμε στο Πάνθεον όπου φάγαμε και διασκεδάσaμε στον παιδότοπο. Κάποιοι βρήκαν χρόνο για μικροαγορές στα μαγαζιά αλλά και στην έκθεση βιβλίου που υπάρχει στο χώρο του Πάνθεον.

Τελικά ήταν μια εκπαιδευτική και συνάμα ψυχαγωγική εκδρομή την οποία χάρηκαν όλοι. Οι μαθητές επέστρεψαν στη Βερδικούσα το απόγευμα.