ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΣΑΣ

Την Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015 δεν τσικνίσαμε απλώς αλλά «φουρφουρήσαμε» στο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας, αφού μαζί με τα σουβλάκια μαθητές και δάσκαλοι γευτήκαμε τις νόστιμες παραδοσιακές φουρφούρες που, με πολύ χαρά, μας ετοίμασαν οι γιαγιάδες του χωριού. Οι φουρφούρες είναι μικρές πίτες που έχουν την τιμητική τους την εποχή των Απόκρεων στο όμορφο χωριό της Βερδικούσσας. Εύκολες στην ετοιμασία τους και γρήγορες στο ψήσιμο σε παραδοσιακό κτιστό φούρνο συνόδεψαν το φαγητό μας και  μαζί με το τοπικό άσπρο ξινοτύρι  που μας χορήγησε η κα Ιγγλέζου Θεοδώρα «τσικνίσαμε και φουρφουρήσαμε». Δεν έλειψε και ο χορός με παραδοσιακή και όχι μόνο μουσική που συμπλήρωσε την όμορφη μέρα και ζέστανε όλους μας αφού έξω η θερμοκρασία δεν ξεπερνούσε αυτή του παγετού.

Οι μαθητές περιέγραψαν αυτή την μέρα στους συνεργάτες ξένους μαθητές στο έργο e twinning και έκπληκτοι έμαθαν πως υπάρχει κάτι ανάλογο  και σε άλλες χώρες όπως στην Ιταλία που ονομάζεται" fat Τhursday" , στα Ιταλικά "Giovedì grasso". Στην Αγγλία γιορτάζεται η ‘Pancake Day” , στην Γερμανία η «Weiberfastnacht» ενώ στην Γαλλία η  «Mardi Gras», δηλαδή  "fat Tuesday".