ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΑΣ

6 Μαρτίου: Παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού

Ενάντια στον ενδοσχολικό εκφοβισμό είναι αφιερωμένη παγκοσμίως η 6η Μαρτίου. Με τον όρο ενδοσχολικό εκφοβισμό χαρακτηρίζουμε το φαινόμενο εκείνο της νεανικής παραβατικότητας, στο οποίο ασκείται βία μεταξύ συμμαθητών με σκοπό την πρόκληση σωματικού ή ψυχικού πόνου και αναστάτωσης στο παιδί-θύμα..

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε μια λιτή αλλά μεστή δίωρη εκδήλωση με σκοπό την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας

και σχολικού εκφοβισμού.  Την εποπτεία της παρουσίασης είχε η δασκάλα της Β` τάξης κα Ζησοπούλου Ελένη η οποία συζήτησε με τους μαθητές ,και μεσα από τις ιστορίες δύο βιβλίων έγινε μια προσπάθεια ανταλλαγής  σκέψεων, ιδεών και εμπειριών ώστε οι μαθητές  να ενημερωθούν  αλλά και να προτείνουν τρόπους για την  πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.